Rozwój dziecka od zapłodnienia do narodzin

Ciąża, niezależnie od tego czy została przewidziana czy też zaistniała z przypadku, to czas unikalny, zarówno dla przyszłej matki jak i ojca. Organizm przyszłej mamy przechodzi serię odmian, w pierwszej chwili połączonych z ewoluowaniem istoty ludzkiej, później z odżywianiem ewoluującego dziecka, aż po zmiany połączone z przygotowaniem systemu do rozwiązania. W okresie tym przyszła matka, dla dobra malucha, musi wziąć pod uwagę wiele zasad i niezwykle często pod każdym względem zmienić swoje życie.
Niemniej jednak w największym stopniu unikalne przemiany występują w organizmie dziecka. Od momentu powstania nowego życia, tydzień po tygodniu, skala wytworzenia jego narządów, jego wielkość oraz liczebność komórek zacznie przekształcać się. Z grupy niewielkiej liczby komórek docierających do macicy natychmiast po zapłodnieniu, po mniej więcej dziewięciu miesiącach zaistnieje doskonale wykształcona forma życia. Ten intrygujący przebieg przynależy tydzień po tygodniu rejestrować w książeczce ciążowej. O tym, co tak na prawdę w niej wypisać dowiesz się od swego lekarza prowadzącego. Pamiętaj jednak o jej dokładnym wypełnianiu.
Mnóstwo osób nie wie, że numeracja tygodni ciąży zaczyna się już jakiś czas przed zapłodnieniem. Pierwszy i drugi tydzień ciąży to w gruncie rzeczy przygotowanie do owulacji. Zapłodnienie występuje nie prędzej niż w trzecim tygodniu. 3 tydzień ciąży to de facto czas powstania nowego życia. W czwartym tygodniu ciąży wystąpią początkowe objawy. 4 tydzień ciąży to okres kiedy płód nabiera kształtów. 9 tydzień ciąży to okres intensywnych podziałów komórek nerwowych.
Szczytem gehenny oraz wysiłków całego czasu ciąży są narodziny dziecka oraz pierwsze chwile spędzone z maleństwem. Przyjście na świat dziecka ustalane jest na 40 tydzień ciąży.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *